Warzywnik – dlaczego warto go mieć?

Każdy z nas kto mieszkał na wsi lub miał do dyspozycji pewien kawałek ziemi być może próbował sadzić tam różne roślinki. Własny warzywnik to świetny pomysł dla osób, które mają, choć odrobinę wolnego czasu. Zaraz dowiesz się, dlaczego warto się na niego zdecydować.

Dlaczego warto zrobić własny warzywnik?

 1. Będziesz mieć satysfakcję, że udało Ci się wyhodować własne warzywa.
 2. Warzywnik w ogrodzie jest bardzo modny.
 3. Ogród z warzywami prezentuje się pięknie i jest ozdobą działki i dumą właściciela.
 4. Warzywa zrywane wprost z zagonów są zdrowe, smaczne i ekologiczne.
 5. Spędzając czas w ogrodzie, możesz się zrelaksować i cieszyć przebywaniem na łonie natury.
 6. Wyhodowane przez siebie warzywa możesz wręczyć komuś bliskiemu, co z pewnością go ucieszy.

Jak zaplanować własny warzywnik?

 1. Poszukaj zacisznego, spokojnego miejsca. Najlepiej niech będzie ono z dala od drogi. Miejsce to musi mieć też dobry dostęp światła.
 2. Warzywa powinieneś posadzić w rządkach.
 3. Zachowaj odstęp między roślinami około 120 cm. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie przechodzić, nie uszkadzając swoich roślinek. Między rzędami zaplanuj ścieżkę.
 4. Musisz wiedzieć jakie rośliny powinny rosnąć koło siebie. Wiedza ta jest potrzebna, by szkodniki nie atakowały roślinki.
 5. Zdobądź informacje na temat gleby, jaką posiadasz. Być może będziesz musiał ją nawozić. Proces ten również wymaga zdobycia pewnych informacji.
 6. Wiele gospodyń sadzi na brzegach ogródka rośliny ozdobne takie jak na przykład kwiaty, czy słoneczniki. Całość prezentuje się przepięknie i przykuwa oko każdego.
 7. Sadź tylko takie warzywa, które naprawdę lubisz. Warto zdecydować się również na te, które będziemy mogli przeznaczyć, na przetworzy zimowe. W internecie znajdziesz mnóstwo przepisów z wykorzystaniem cukinii i pomidorów.

Własny ogródek warzywny to coś, o czym marzy wielu właścicieli działek. Własnoręcznie wyhodowane warzywa możemy dodać do rosołu, surówki i sałatki. Zasuszone zioła z pewnością świetnie sprawdzą jako przyprawa do różnych potraw w okresie jesienno-zimowym. Warzywnik będzie powodem do dumy i dbanie o niego na pewno przysporzy Ci radości i satysfakcji. Będziesz mógł podzielić się swoimi plonami z rodziną, która z całą pewnością doceni Twój trud i wysiłek.

About Architekt Krajobrazu