ABC kuchni – ketchup palce lizać

Jak sprowokować apetyt? Trzeba przedstawić najnowsze przepisy kulinarne ze zdjęciami. Zachęcają samym widokiem. Przykuwają wzrok aktywizując żołądek. To proste.

Dziś o tym, jak wykonać przepyszny sos z pomidorów zebranych w ogródku.
Jak zatem przygotować szybko domowy keczup? Nie jest to samodzielna potrawa, nawet nie może wystąpić solo jako przystawka, ale zapiekane kanapki z żółtym serem w towarzystwie keczupu smakują o niebo lepiej niż bez niego.
Domowy ketchup nie jest skomplikowany, jednak potrzeba więcej czasu do wyprodukowania tego smacznego sosu.

Sos pomidorowy może być wykonany w kilku wersjach. Jako słodki, słodko-kwaśny lub pikantny.
Bez problemu można zaplanować dodanie wielu, często na pierwszy rzut oka, niezbyt pasujących do siebie komponentów.
Jeśli na wyposażeniu kuchni jest sokowirówka oddzielająca wytłoki od miąższu można zaoszczędzić czas. Jeśli kucharz nie dysponuje wymienionym sprzętem powinien zarezerwować na przygotowania znacznie więcej czasu.

Trzeba zrobić tak: pomidory wyselekcjonować i umyć. Następnie zagotować dużą ilość wody. Wszystkie pomidory lekko ponacinać na krzyż od strony przeciwnej do szypułki. Ułożyć je następnie w dużej misce i zalać zagotowaną wodą. Proces parzenia prowadzić do momentu, kiedy brzegi nacięcia zaczną się podwijać. Teraz trzeba odcedzić pomidory i schłodzić. Kiedy przestygną można zacząć obieranie. Obrane można rozdrobnić. Przed krojeniem pomidorów trzeba zdecydować jaki smak będzie miał keczup. Jeśli ma być słodko-kwaśny pomidory mogą być użyte w całości. Natomiast w wersji łagodnej na słodko trzeba usunąć pestki razem z otaczającym je galaretowatym sokiem. Czytaj więcej o pomidorach na stronie PoradnikOgrodniczy.pl
Następna do obróbki pójdzie cebula. Cebulę można pokroić w grubą kostkę.
Dalej czosnek. Obrany siekamy bardzo drobno.

W dużym garnku o grubym dnie i ściankach na niezbyt dużym ogniu należy rozgrzać olej do smażenia. I smażyć całość około dziesięć minut na niezbyt dużym ogniu. Tak by cebula nie nabrała zbyt ciemnego koloru, a czosnek nie karmelizował się i nie zgorzkniał.
Wszystkie warzywa powinny się zeszklić i zmięknąć. Szkliste pomidory, cebulę i czosnek można teraz zmiksować na gładką masę.

Na koniec trzeba dodać przyprawy i przelać z powrotem do garnka. Gotować nawet pół godziny. Sos powinien ulec redukcji, czyli odparowaniu.
Na koniec gorący keczup można przełożyć do słoików, zakręcić i odwrócić do góry dnem. Słoiki można przechowywać w tym stanie nawet dwa lata. 

About Architekt Krajobrazu