Podwyższone grządki bez tajemnic

Mówiąc o podwyższonych grządkach mamy świadomość tego, że jest to jeden z ogrodniczych hitów ostatnich lat. Warto zatem zadać sobie pytanie, z czego wynika ich popularność i w przypadku jakich upraw sprawdzają się one najlepiej. Czy rzeczywiście możemy mówić w ich kontekście o rozwiązaniach dla każdego?

Podwyższone grządki i ich zalety

Osoby, które mają już pewne doświadczenia z podwyższonymi grządkami nie ukrywają, że mówienie o ich zaletach ma sens. Największa wiąże się z tym, że podwyższona grządka nie tylko wygląda bardziej estetycznie, ale i znakomicie wkomponowuje się w architekturę ogrodu. Przyciąga wzrok i sprawia, że ogród wygląda ciekawiej. Sama praca przy niej także może być wygodniejsza niż ma to miejsce w przypadku grządek tradycyjnych. Podwyższenie sprawia, że nie trzeba przesadnie schylać się tak podczas pielęgnowania roślin, jak i ich zbierania. Co więcej, grządka taka mocniej się nagrzewa, a co za tym idzie, możemy mieć pewność, że rośliny będą rosnąć znacznie szybciej niż miało to miejsce do tej pory. To także dobra opcja, gdy chcemy eksperymentować z roślinami ekspansywnymi. Ich kontrolowanie nigdy nie jest proste, na podwyższeniu łatwiej jest jednak zapanować nad ich skłonnością do zajmowania coraz to większego terytorium.

Co uprawiać?

Osoby, którym podobają się podwyższone grządki, obawiają się często, że korzystając z nich będą musiały przekonać się do uprawy mniej typowych roślin. Na szczęście, nie jest to prawda. Nie ma tu praktycznie żadnych ograniczeń, możemy więc uprawiać zarówno rośliny użytkowe (a więc warzywa oraz zioła), jak i rośliny ozdobne. Oczywiście, warto pamiętać, że podwyższona grządka to przede wszystkim element wyróżniający ogród. Jeśli chcemy, aby ten ostatni prezentował się naprawdę dobrze, nie powinniśmy więc przesadzać z wielością tego rodzaju rozwiązań.

Jak wysokie powinny być podwyższone grządki?

Wysokość podwyższonych grządek jest zwykle uzależniona od tego, jakie preferencje mają ich właściciele. Co do zasady jednak mają one od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów wysokości. Optymalna szerokość waha się z kolei od stu do stu dwudziestu centymetrów, co pozwala na swobodny dostęp do uprawianych roślin z każdej ze stron.

About Architekt Krajobrazu