Uprawa warzyw w trzech prostych krokach

Kto by nie chciał uprawiać warzyw w przydomowym ogródku ciesząc się ich pięknym wyglądem i wyjątkowym smakiem? Niestety, doświadczenia osób decydujących się na taki krok zdają się potwierdzać, że wcale nie mamy do czynienia z prostym zadaniem. Jak zatem niedoświadczony ogrodnik powinien przygotować się do niego?

Po pierwsze – zadbaj o glebę

Oczywiście, jako właściciele ogrodu nie mamy zbyt dużego wpływu na to, jakiej jakości gleba znajduje się na terenie, który zamieszkujemy. Nie oznacza to jednak, że uprawa warzyw nie może odbywać się na glebie odpowiednio w tym celu przygotowanej. Pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować, jest więc jej dobre spulchnienie, koniecznością jest przy tym również pozbycie się chwastów, które na niej zalegają. Proces spulchniania najlepiej wykonać łopatką. Na tym etapie wskazane jest zastosowanie nawożenia, warto jednak pamiętać, że już niewielka ilość nawozu powinna okazać się wystarczająca. Jego celem jest przede wszystkim ożywienie gleby tak, aby była ona możliwie jak najlepiej przygotowana na przyjęcie sadzonek.

Po drugie – zaplanuj sadzenie

W zależności od tego, która opcja bardziej nam odpowiada, możemy korzystać zarówno z nasion, jak i z zakupionych w sklepie sadzonek. Jeśli to właśnie hodowla z nasion jest tym, co bardziej nam odpowiada, pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby wysiew rozpocząć w skrzynkach. Przesadzanie warzyw do przygotowanej wcześniej ziemi najlepiej przeprowadzić w momencie ich kiełkowania. Wyrośnięte już sadzonki to także ciekawe rozwiązanie, podczas ich stosowania zalecana jest jednak szczególna ostrożność. Musimy mieć pewność, że są one zdrowe, nie warto więc decydować się na takie, które pochodzą z niepewnego źródła.

Po trzecie – pamiętaj, że warzywa mają swoje sympatie i antypatie

Czy warzywa mogą lubić się z innymi, a także nie tolerować się wzajemnie? Oczywiście, że tak! Znajomość tych sympatii i antypatii pozwala na sadzenie ich w taki sposób, aby móc cieszyć się imponującymi plonami bez względu na okoliczności. Warto więc pamiętać, że marchew dobrze rośnie w towarzystwie szczypiorku i cebuli, nie lubi jednak koperku, podczas gdy pomidor nie powinien trafić do ziemi, w której wcześniej uprawiano paprykę lub ziemniaki.

About Architekt Krajobrazu